Gauteng Central Team Announcement, 2018

Congratulations to our students who participated and placed at the 12th Derrick Geyer Memorial Championships, 17 Mar 2018.

The selection criteria were as follows:
– Gold medalists were selected who placed in the Emerald League divisions.
– Gold and silver medalists were selected who placed in the Ruby League divisions.
– Gold, silver and bronze medalists were selected who placed in the Sapphire League divisions.

The following students were selected for the SHOTOKAN-ZA Gauteng Central Team for 2018.

  • Abdullah Osman-Latib
  • Alex Nunes
  • Ashrita Singh
  • Bronwyn Lewis
  • Bryce Hornby
  • Camdon Pillay
  • Daniel Nunes
  • Demira Naran
  • Deven Morrison
  • Dheeya Patel
  • Gregory Robinson
  • James Wolpe
  • Junior Mphaphuli
  • Kiara Naran
  • Kiara Pandaram
  • Kritvi Mistri
  • Magda Nunes
  • Mari du Preez
  • Marjolein Lewis
  • Neharika Govindjee
  • Niamh Govindjee
  • Nkhensani Mphapuli
  • Rahil Behari
  • Raj Pandaram
  • Saishka Pandaram
  • Sashen Naidoo
  • Shahir Sewmohan
  • Shané du Plooy
  • Sophia le Roux
  • Tanay Vallabh
  • Thakusani Mphaphuli
  • Thomas Parry
  • Tristan Gomes
  • Unalo Mphaphuli
  • Viksha Mistri
Please like or share us:
error

Gauteng Open Championships, 2017

Congratulations to our students who participated at the Gauteng Championships on 6 May 2017

Follow this link to view the photos of the event: https://flic.kr/s/aHskWhVUbL

Championships Results Table for our Dojo

NAME & SURNAME DOJO/REGION KATA BASIC KUMITE SHOBU IPPON
Alexander Nunes SZA Gauteng Central Team Bronze Gold
Bronwyn Lewis SZA Gauteng Central Team Bronze
Bryce Hornby SZA Gauteng Central Team Gold Silver
Camdon Pillay SZA Gauteng Central Team Gold Gold Gold
Daniel Hellman SZA Gauteng Central Team Bronze Bronze
Daniel Nunes SZA Gauteng Central Team Gold Gold Gold
Demira Naran SZA Gauteng Central Team Gold Gold
Deven Morrison SZA Gauteng Central Team Bronze Bronze Bronze
Dheeya Patel Kyalami Shotokan Karate Silver
Gregory Robinson Kyalami Shotokan Karate Silver
Kiara Naran SZA Gauteng Central Team Silver Bronze Bronze
Kritvi Mistri SZA Gauteng Central Team Silver Silver Bronze
Lefa Afrika Kyalami Shotokan Karate Gold Gold
Liam Lyte-Mason SZA Gauteng Central Team Silver Bronze
Luke Calvert SZA Gauteng Central Team Bronze
Magdalena Nunes SZA Gauteng Central Team Silver Gold
Michael Lyte-Mason Kyalami Shotokan Karate Silver Gold
Neharika Govindjee Kyalami Shotokan Karate Bronze Gold
Niamh Govindjee SZA Gauteng Central Team Bronze Silver
Raj Pandaram SZA Gauteng Central Team Silver Silver
Reese Morrison SZA Gauteng Central Team Bronze
Saishka Pandaram Kyalami Shotokan Karate Gold
Sashen Naidoo SZA Gauteng Central Team Gold Silver
Shanay Naran SZA Gauteng Central Team Bronze Bronze Bronze
Shane du Plooy SZA Gauteng Central Team Gold Gold Silver
Tanay Vallabh SZA Gauteng Central Team Bronze
Team Lefa Kyalami Shotokan Karate Bronze
Thomas Parry SZA Gauteng Central Team Silver
Viksha Mistri SZA Gauteng Central Team Silver

Follow this link to view the full Championships Results Table: http://www.evzkarate.co.za/archives/628

 

Please like or share us:
error

Gauteng Central Team Announcement, 2017

Congratulations to our students who participated at the Gauteng Championships on 6 May 2017.

The following students were selected for the SHOTOKAN-ZA GAUTENG Team 2017

  1. Abdullah Osman-Latib, Kyalami (Basic Kumite & Shobu Ippon)
  2. Alexander Nunes, Kyalami (Shobu Ippon)
  3. Bryce Hornby, Kyalami (Kata)
  4. Camdon Pillay, Kyalami (Kata, Basic Kumite & Shobu Ippon)
  5. Daniel Nunes, Kyalami (Kata, Basic Kumite & Shobu Ippon)
  6. Demira Naran, Kyalami (Kata & Shobu Ippon)
  7. Kiara Naran, Kyalami (Kata)
  8. Kritvi Mistri, Kyalami (Kata & Basic Kumite)
  9. Lefa Afrika, Kyalami (Kata & Shobu Ippon)
  10. Liam Lyte-Mason, Kyalami (Kata)
  11. Magdalena Nunes, Kyalami (Basic Kumite)
  12. Michael Lyte-Mason, Kyalami (Kata & Basic Kumite)
  13. Neharika Govindjee, Kyalami (Shobu Ippon)
  14. Niamh Govindjee, Kyalami (Basic Kumite)
  15. Saishka Pandaram, Kyalami (Kata)
  16. Sashen Naidoo, Kyalami (Kata & Basic Kumite)
  17. Shané du Plooy, Kyalami (Kata & Basic Kumite)
Please like or share us:
error